Szpiegostwo przemysłowe

Przedsiębiorstwa, prowadząc ekspansję handlową na nowe rynki, mogą starać się pozyskiwać technologie metodami pozaprawnymi. Przeprowadzone działania, nawet jeśli nie dotyczą technologii podwójnego zastosowania, osłabiają bezpieczeństwo ekonomiczne państwa poprzez spadek konkurencyjności firm, a w konsekwencji mogą być przyczyną spadku PKB. Dostępność informacji na temat tego typu działań jest z natury ograniczona. W roku 2000, po publikacji w Libération, głośna stała się sprawa firmy Microsoft i znalezienia w oprogramowaniu tej firmy klucza umożliwiającego swobodne ściąganie informacji. Z raportu przygotowanego przez Parlament Europejski wynika, iż "amerykańscy giganci Microsoft, Netscape i Lotus preparują eksportowe wersje oprogramowania w ten sposób, aby umożliwić służbom specjalnym USA dostęp do poczty elektronicznej" . Z tego powodu Niemcy powierzają zabezpieczenie tajemnic państwowych własnym firmom, takim jak: Siemens oraz Deutsche Telekom, a niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zrezygnowało z prowadzania videokonferencji z przedstawiciel-stwami zagranicznymi, ponieważ, zdaniem ministerstwa, są one transmitowane poprzez siedzibę CIA w Denver.

Również w raporcie dla Parlamentu Europejskiego oceniano straty wynikłe z prowadzonych działań szpiegowskich na 20 mld euro rocznie. Z raportu wynika, iż amerykańska National Security Agency (NSA) ściśle współpracuje ze służbami specjalnymi Wielkiej Brytanii, Kanady, Nowej Zelandii i Australii, i dzięki wykorzystaniu systemu ECHELON ma możliwość kontrolowania treści rozmów telefonicznych, faksów, teleksów i poczty elektronicznej.

Ocenia się, iż roczny budżet NSA wynosi 8 mld dolarów, a zatrudnienie 20.000 osób. W wyniku zastosowania tego systemu do prowadzonych działań Airbus nie podpisał kontraktu wartego 6 mld dolarów z Arabią Saudyjską, firma Thomson - CSF nie otrzymała 1.6 mld dolarów dotacji na stworzenie satelitarnego systemu kontroli brazylijskiej puszczy. W obu przypadkach wygrały firmy amerykańskie. Takie działania umożliwiają firmom prywatnym odnoszenie dużych orzyści dzięki pomocy państwa. Prasa doniosła, ponadto, o wykorzystywaniu ECHELONu w czasie negocjacji GATT/WTO.

Również Amerykanie narażeni są na szpiegostwo technologiczne. FBI aresztowało naukowca podejrzanego o wykradzenie badań na temat przyczyn i metod leczenia choroby Alzheimera . Duży stopień informatyzacji umożliwia dokonywanie włamań do sieci komputerowych spoza terytorium danego państwa, np. w USA, w 2000 r., 75% włamań nastąpiło spoza terytorium amerykańskiego. Ofiarami internetowych włamywaczy padły 32 agencje rządowe, w tym ośrodki badawcze i naukowe . Z badań prowadzonych przez Ernst Young LLP wynika, iż 39 % szpiegostwa przemysłowego jest dokonywane przez konkurentów, 19 % przez klientów, 9 % przez dostawców i tylko 7 % przez służby specjalne . Potwierdza to również raport przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu, zgodnie z którym ilość prywatnych firm zajmujących się szpiegostwem wzrasta i jest zakładana przez byłych pracowników służb specjalnych.